Jan Kaplický

(18. 4. 1937 Praha – 14. 1. 2009 Praha)

Světově proslulý český architekt, který prožil většinu svého života ve Velké Británii. Byl vůdčí silou inovativního architektonického studia Future Systems. Vystudoval architekturu a design na pražské VŠUP. Po sovětské invazi odešel v září 1968 do Londýna, kde pracoval pro Denys Lasdun a Partners (do roku 1971) a poté mimo jiné i pro studio Renzo Piana a Richarda Rogerse (do roku 1973).

V roce 1979 založil Jan Kaplický spolu s Davidem Nixonem vlastní architektonické studio Future Systems a začal rozvíjet svůj vlastní styl, který byl kombinací organických forem s high-tech futurismem.

V roce 1994 byl Future System pověřen stavbou mediálního centra na Lord’s Cricket Ground. Tato stavba získala v roce 1999 nejprestižnější cenu pro architekty ve Velké Británii, Stirlingovu cenu, kterou uděluje Royal Institut of British Architects (RIBA), a zároveň dostala i cenu World Architecture Award v roce 2001. Dalším ikonickým projektem studia Future Systems byl obchodní dům Selfridges v Birminghamu, který získal sedm cen, včetně RIBA Award for Architecture 2004.

V roce 2007 zvítězil Kaplického návrh v mezinárodní architektonické soutěži na stavbu nové národní knihovny v Praze. Projekt byl následně zrušen.