Třetí ročník soutěže pro mladé architekty Kaplicky Internship zná…

Praha, 6. října 2017

Letošním stipendistou již 3. ročníku programu Kaplicky Internship se dle odborné poroty stal Miroslav Strnad z VUT v Brně. V následujících měsících se vydá získat cenné pracovní zkušenosti do Londýna na tříměsíční stáž do prestižního architektonického studia Allies and Morrison. Tento ojedinělý program zaměřený na mladé nadějné architekty organizuje Bakala Foundation ve spolupráci s londýnským Design Museem a Nadačním fondem Kaplicky Centre.

O vítězi rozhodla odborná porota, v níž zasedli architekt Bob Allies, ředitel Design Musea v Londýně Deyan Sudjic, architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš, architekt a vysokoškolský pedagog Michal Kohout a čestná členka poroty Eliška Kaplický Fuchsová.

„Začínající architekti mají díky programu Kaplicky Internship jedinečnou příležitost vyzkoušet si práci na významných projektech ve společnosti renomovaných architektů. Tato zkušenost a zajímavé kontakty, které během stáže získají, jsou při startu kariéry velkou výhodou,“ komentuje přínos programu ředitel nadace Bakala Foundation Václav Pecha.

To potvrzuje i vítězka loňského ročníku Petra Ross, která letos v létě absolvovala stáž ve světoznámém studiu Zaha Hadid Architects: „Práce ve studiu byla pro mne velmi inspirativní, měla jsem příležitost podívat se pod pokličku tvůrčího procesu rozličných projektů – od návrhů kancelářských prostor budoucnosti, přes mrakodrapy až k veřejným atriím. Podílela jsem se také na projektu, který vyhrál soutěž a bude se realizovat – plán na revitalizaci Tallinnského starého přístavu,“ říká Petra Ross.

Také Miroslav Strnad by měl v následujících měsících získat zkušenosti s různorodou škálou projektů: „V průběhu tří měsíců bude mít stipendista možnost podílet se na několika projektech různého měřítka, ať už se bude jednat o navrhování urbanistického plánu či detailní řešení interiéru,“ vysvětluje jeden ze zakladatelů britského ateliéru Bob Allies.

Čerstvý absolvent Fakulty stavební na Vysokém učení technickém v Brně zaujal porotu návrhem duchovního centra, tvořeného kostelem, multifunkčním sálem, učebnou, farou, kavárnou a podzemními garážemi, pro sídlištní čtvrť Líšeň v Brně. „Projekt kostela jsem si vybral z toho důvodu, že je podle mě z architektonického pohledu jedním z nejzajímavějších témat a je zároveň výzvou v otázce světla a prostoru. Poslední rok jsem se zabýval výzkumem, jak by měl současný kostel vypadat. Výsledné řešení nabízí jak prostory pro setkávání, tak místo k zastavení a ztišení,“ říká laureát 3. ročníku Kaplicky Internship.

„Zaujalo nás, že student přemýšlel nad objektem na mnoha úrovních. Ať už to byl vztah k okolní krajině a sídlištní zástavbě, funkčnost anebo hra s horizontální pravoúhlou linií komunitního centra v přízemí v kontrastu k vertikální organické křivce budovy kostela,“ komentovali vítěznou práci členové odborné poroty.