Historicky druhou držitelkou Kaplicky Internship se stala Petra Ross

Praha, 21. října 2016

Bakala Foundation ve spolupráci s londýnským Design Museem a Nadačním fondem Kaplicky Centre vyhlásila vítězku druhého ročníku soutěže pro čerstvé absolventy architektonických oborů, Kaplicky Internship. Držitelkou odborného ocenění se letos stala Petra Ross.

Vítězka spolu s oceněním získala možnost absolvovat tříměsíční stáž v prestižním londýnském studiu Zaha Hadid Architects, nesoucím jméno nedávno zesnulé britské architektky iráckého původu. Vyhlášení vítězky soutěže předcházela debata o díle Zahy Hadid s názvem „Zaha Hadid: Work and Legacy“, která se uskutečnila ve čtvrtek od 18 hodin v Centru současného umění DOX.

O vítězce rozhodla odborná nezávislá porota, v níž zasedla dlouholetá spolupracovnice Zahy Hadid z jejího londýnského studia M. Arch. Melodie Leung, ředitel Design Musea v Londýně Deyan Sudjic a garant projektu doc. ing. arch. Vladimír Krátký z Fakulty architektury ČVUT. Zahraniční hosté v roli členů odborné poroty soutěže přijeli na pozvání Bakala Foundation a Nadačního fondu Kaplicky Centre.

„Prostřednictvím programu Kaplicky Internship chceme mladým architektům a architektkám poskytnout příležitost seznámit se s prací světových architektonických studií a pomoci jim získat zajímavé kontakty, které jim mohou usnadnit start kariéry,“ dodal ředitel nadace Bakala Foundation, Václav Pecha.

Petra Ross je čerstvou absolventkou Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci (Prof. Ing. arch. Akad. arch. Jiří Suchomel). Porotu zaujal její návrh London Public Library na prominentní parcele situované u břehu Temže v blízkosti Tower Bridge.

„Výzvou projektu bylo nahradit stávající část parku knihovnou a přitom maximálně zachovat zeleň jakožto veřejnosti přístupný prostor. Hlavní hmota nové budovy se ztrácí pod vyzvednutým parkem a ten zároveň slouží jako monumentální deštník pro širokou veřejnost, pod kterým se rozprostírá průchozí pasáž s dalšími funkcemi včetně knihovny. Vyzdvižením veřejně přístupného prostoru na střechu získá park více slunečných hodin a budova se přiblíží ke splnění ekologických standardů,“ říká o svém návrhu Petra Ross. Soutěžní práce Petry Ross je ke stažení zde: https://drive.google.com/drive/folders/0B1tqqNh59FDWQ01WRjRrQ1NJRUU?usp=sharing

Vítěz Kaplicky Internship je vybírán v rámci dvoukolové soutěže architektonických prací na volné téma, kterých se mohou účastnit studenti posledních ročníků architektonických a stavebních fakult vybraných vysokých škol (ČVUT, VUT, TUL, VŠUP, VŠB TU, AVU). Jejich práce nejprve projdou předvýběrem odpovědných pedagogů z daných škol. Do finále letos postoupilo šest začínajících talentovaných architektů – Anna Koukolová z Fakulty architektury ČVUT v Praze, Tadeáš Klaban z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Kateřina Mišáková z Fakulty stavební ČVUT v Praze, František Novák z Ústavu architektury fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně, Norbert Obršál z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně a Petra Ross z Fakulty umění a architektury Technické univerzity Liberec.

Z těchto finalistů vybrala celkového vítěze na základě pohovorů výše zmíněná odborná porota. Od organizátorů soutěže získává laureát Kaplicky Internship pokrytí dopravních nákladů a kapesné po dobu trvání stáže ve studiu Zaha Hadid Architects v Londýně. Ukázky ze soutěžních prací finalistů si můžete prohlédnout zde:

https://drive.google.com/file/d/0B1tqqNh59FDWcVJXcHpoaHZSakU/view.

V loňském roce se historicky prvním vítězem programu Kaplicky Internship stal Ondřej Michálek z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, který na základě svého úspěchu absolvoval tříměsíční stáž v prestižním londýnském studiu architektky Evy Jiřičné.

Manželé Bakalovi jsou dlouholetými partnery Centra současného umění DOX a od roku 2014 také jedinečného světového Design Museum v Londýně. To před 27 lety založil britský designér Sir Terence Conran s cílem podpořit mladé talentované designéry. Současné expozice budou v červnu uzavřeny a postupně se přesunou do budovy bývalého Institutu Commonwealthu v Kensingtonu v západním Londýně, která nyní prochází rekonstrukcí. Součástí muzea bude i Bakala Auditorium pro 200 osob. Nová budova muzea bude pro veřejnost slavnostně otevřena 24. listopadu letošního roku.