Blog

Novinky

Study Room Jana Kaplického otevřen v Ostravě na festivalu Pulse,…

Ve čtvrtek 2. května 2024 symbolicky přestřihli Eliška Kaplický Fuchsová, Helena Koenigsmarková a Miloš Štěpař pásku oddělující veřejnost od možnosti cítit inspirativní prostředí, ve kterém architekt Jan Kaplický tvořil. Study Room Jana Kaplického je autentickým prostorem zařízeným unikátním nábytkem Jana Kaplického a množstvím architektových osobních předmětů, a to i těch, které jemu samému připomínaly jeho rodiče.

Idea Study Room-u vznikla při společné snaze, nyní emeritní ředitelky Uměleckoprůmyslového musea v Praze, PhDr. Heleny Koenigsmarkové a Elišky Kaplický Fuchsové, presidentky Nadačního fondu Kaplicky Centre, vedoucí k záchraně knižního fondu, jenž Jan Kaplický za dobu svého života a úspěšného působení jeho studia Future Systems, vytvářel.
 
Po vstupu do naprosto souznivého jednání se zakladatelem platformy PULSE, Milošem Štěpařem, a zástupci Uměleckoprůmyslového musea se myšlenka po šesti letech příprav zhmotnila. „Přátelé Jana Kaplického, architekt Jakub Cigler a autor obsahové a grafické koncepce Alan Záruba se postarali o vytvoření prostoru, evokujícího dojem „Teď tady byl!““ poznamenal k tomuto významnému počinu Jozef Lucák, ředitel Nadačního fondu Kaplicky Centre.
 
Ve Study Room-u najdete ikonické sofa parafrázující pojem pohodlí a styl, kde uprostřed něj může návštěvník obdivovat kousky z designové tvorby Jana Kaplického a jeho Future Systems, první návrh Champagne Bucket-u a originální skleničku. Hned vedle doslovně posadí do židle architektova pracovna s výhledem na část vlastního knižního fondu, inspirativní fotografie, ale hlavně křivky své druhé ženy. Stolu dále vévodí červený psací stroj Olivetti, kterým část svého života architekt komunikoval.
 
Do prostoru vede nepřehlédnutelný futuristický vstupní otvor, vytvářející dojem zpřítomnění Kubrickovy Odysei, který zdobil byt Deyana Sudjice, emeritního ředitele Design Musea v Londýně. Kombinace všeho tak startuje tzv, inspiromat, jenž architektonického a designového génia architekta přenáší na ty, kteří se chtějí múzou Jana Kaplického nechat rovněž políbit.
 
„Není umění nabývat, ale předávat. Poskytnout část archivu Jana Kaplického a Future Systems bylo pro tento účel naprostou samozřejmostí působící radost. A jsem neskonale pyšná na to, že v době 16leté dospělosti nadačního fondu, který jsem s Johanem zakládala v roce 2008, můžu bez nadsázky vyslovit jeho pověstné „Fly high!“, protože tento, na evropské poměry unikátní projekt tuto ambici naplňuje.“ dojatě poznamenala po dnešním openingu Eliška Kaplický Fuchsová. 
 
„Jsem nadšen z toho, že se PULSE mohl stát tím pravým partnerem, který pomohl k realizaci projektu, jenž několik let dozrával v představách Elišky Kaplický Fuchsové a bývalého i nového vedení Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Vytvoření tohoto unikátního prostoru, který je mimochodem navržen tak, aby mohl cestovat po světě, je metaforou významu platformy Pulse. Ta má v mezinárodním měřítku propagovat a rozvíjet architekturu a design všemi dostupnými inovativními prostředky.“ potěšeně komentoval otevření Study Room Miloš Štěpař, zakladatel PULSE.

„Idea Study Room-u Jana Kaplického vznikla ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem již před více lety, když jsme přebírali ke zpracování jeho osobní knihovnu. Díky rychlé a úspěšné aktivitě Nadace, Pulse a musea, si tak již můžeme představit, jak bude tento koncentrovaný životní styl Jana Kaplického vypadat v trvalé instalaci v muzeu v Praze a z toho mám i já osobně velkou radost.“ konstatovala emeritní ředitelka Uměleckoprůmyslového musea, PhDr. Helena Koenigsmarková.
 
Expozice bude své návštěvníky vítat ve vítkovickém Gongu do přelomu roku 2024/2025. Poté se přesune do Uměleckoprůmyslového musea v Praze, kde se po několika funkčních a obsahových změnách musejní stálou expozicí. Průběh festivalu PULSE OSTRAVA!!! provází i výstava Drawings obsahující Kaplického výkresy, originální stůl ze studia Future Systém a modelu nerealizovaného Rejnoka.

Projekty

180 Hauer King House

Novinky

Ministr kultury Martin Baxa: Regiony získají díky NPO téměř…

Výzva Velká kulturní a kreativní centra je součástí iniciativy Rozvoj regionálních kulturních a kreativních center. Cílem výzvy je, aby do podzimu roku 2025 ve všech regionech ČR vznikla kulturní a kreativní centra, která zajistí rovnoměrný rozvoj kulturního a kreativního sektoru na celém území České republiky.

 „Národní plán obnovy úspěšně běží, důkazem toho je i tato výzva, která byla určena obcím, krajům, neziskovým organizacím, příspěvkovým organizacím ÚSC i státu. Mezi 29 projektů bylo rozděleno téměř 2,6 miliardy korun. Jde o mimořádný počin, protože taková finanční injekce znamená pro kulturní obec velkou šanci dalšího rozvoje. Díky této výzvě můžeme podpořit budování velkých kulturních a kreativních center na celém území ČR. Centra budou středobodem kulturních a kreativních aktivit regionu, propojí umělecký, podnikatelský i občanský sektor, a zajistí další rozvoj potenciálu každého kraje,“ říká ministr kultury Martin Baxa a dodává: „Jsem velmi rád, že podpořené akce skutečně zahrnují všechny kraje ČR a zároveň také všechny kategorie oprávněných žadatelů. Věřím, že všichni držitelé projektů tuto jedinečnou šanci na rozvoj úspěšně využijí.

Na tiskové konferenci k aktuálnímu stavu výzev Národního plánu obnovy zároveň představili své projekty zástupci vybraných subjektů, které obdržely dotaci.

Projekt Kulturně kreativní centrum Vysočina, ZÁMEK ŽĎÁR z.s.
Centrum bude novým kreativním středem Vysočiny a bude podporovat a podněcovat kreativitu všech zapojených aktérů a umožňovat mezisektorovou spolupráci. Aktivity projektu lze rozčlenit na taneční, divadelní a hudební představení, filmový program; nový cirkus; dočasné i stálé expozice; konference a prezentace kreativní práce rezidentů. Pro profesionály napříč uměleckými obory, děti a studenty, kreativní průmysl i podnikatelský sektor bude vytvořeno kvalitní zázemí a podmínky pro rozvoj jejich kreativního potenciálu. Budou moci využívat různé formy aktivit: rezidence, zkoušky či představení, koncerty, výstavy, vernisáže, odborné semináře, koučing, rešerše, pedagogicko výzkumné aktivity a kreativní dílny.

Genius loci žďárského areálu je výsledkem 800 let kreativní tvořivosti místních lidí. Právě kreativita je klíčovou hodnotou českého národa, jsme nadšení, že se zde bude rozvíjet nadále. Žďár nad Sázavou je správné místo pro propojení umělců z České republiky a celého světa, kreativního průmyslu a vzdělávání v rámci regionu. Na Vysočině vznikne tvořivý hub. Již nyní máme navázanou spolupráci s 22 lokálními i zahraničními partnery, poskytneme zázemí pro spolupráci až pro 45 tvůrčích týmů, kteří budou sdílet výsledky práce s místními lidmi. Místo bude inspirativní nejenom díky své jedinečné lokaci, ale také tím, že se zde budou konat nové formy výstav a kulturních programů,“ vysvětluje Marie Kinsky, která projekt se svými kolegy předkládala.

Projekt Kaplicky Creative Centre – Vila Čerych v České Skalici 
Projekt umožní vznik inovativního kreativního centra, které nabídne prostor a kapacity pro vzdělávací akce i prezentaci volného a užitého umění, mezisektorovou spolupráci, uměleckou i jinou kreativní činnost. Činnost centra bude celoroční. Díky spolupráci s řadou místních aktérů a třemi předními univerzitami přispějí aktivity k užší spolupráci s příhraničním regionem, někdy mylně vnímaným jako periferie. Vzniknou podmínky pro vzájemné kooperace, včetně multižánrových a mezisektorových, přenos know-how a vznik nových obchodních příležitostí či inovativních obchodních modelů. Kulturní památka Čerychova vila, zrekonstruovaná a upravená pro potřeby centra, podpoří rozvoj místního podnikání (včetně cestovního ruchu) a přispěje ke zvyšování konkurenceschopnosti na lokální, regionální, celostátní i mezinárodní úrovni. Nadační fond Kaplicky Centre se také zapojí do vzniku „filmového fondu“, jehož cílem bude přilákat do regionu filmové štáby.

Eliška Kaplický Fuchsová k projektu říká: „Jan Kaplický nastartoval u nás doma v ČR nebývalý zájem o architekturu a jsme nesmírně hrdí na to, že můžeme být i my, díky podpoře Ministerstva kultury, Evropské unie a našich programových pilířů na vysokých školách, obcích a dalších významných institucích působících v kultuře a kreativním průmyslu, pomyslným majákem pro ty, kteří v kultuře působí nebo do ní investují.“

Projekt Kulturní a kreativní centrum Petřiny 
Centrum Petřiny se stane „laboratoří“ pro ověřování postupů pro další knihovny ČR i pro studenty vysokých škol, zejména s pedagogickým či obecněji kreativním zaměřením. Prostor zde najde popularizace vědy, partneři z akademické sféry, ústavů Akademie věd či komerčních subjektů se zaměřením na hry, robotizaci apod. Ve vztahu k trendům v rozvoji knihoven centrum nabídne zázemí pro začínající autory, vytvoří prostor pro mladé/začínající umělce – divadelní scénu, zkušebnu, včetně zázemí, zprostředkování know-how a pomoci v prvních krocích – a bude tak pilotním projektem exportovatelným do dalších knihoven v ČR. V provozu budou společně vyvíjeny a prakticky testovány nové služby před jejich zavedením do praxe (partner SDRUK). Projekt chce také aktivovat místní scénu, nabídne dostupné a bezpečné veřejné prostory, zkušebnu, zázemí, coworkingový prostor, sdílené kanceláře a další. Do přípravy a realizace programové části projektu budou zapojeny orgány místní a krajské samosprávy, organizace neziskového sektoru (spolky, sdružení) a soukromé subjekty. Očekává se participace veřejnosti na diskuzích o budoucím směřování centra.

“Knihovna na Petřinách nabídne nejen místo pro čtenáře a knihy, ale stane se důležitým kulturním a kreativním centrem nejen pro lokalitu Prahy 6, ale celý region. Celková investice je plánována ve výši 226 mil. Kč,” přibližuje záměr ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák. „Jsem rád, že projekt, jehož cílem je oživit místní kulturu a podpořit komunitní a kreativní aktivity v Praze 6 uspěl v celostátní konkurenci a byl podpořen ministerstvem kultury částkou 90 mil. Kč,“ dodává.

Projekt Těšínské divadelní a kulturní centrum 
Centrum bude propojovat subjekty z veřejnoprávní sféry (příspěvkové kulturní organizace, všechny typy škol aj.), nezávislé neziskové sféry a podnikatelského sektoru. Stávající budova divadla bude rekonstruována a nad rámec současných aktivit bude nabízet více kulturních služeb nejen občanům spádové oblasti Těšínska. Centrum bude zaměřeno zejména na mladou generaci a kulturně-vzdělávací aktivity: edukační programy a workshopy i komplexní vícedenní programy (tábory, letní školy, kurzy). Centrum bude mít regionální působnost s mezinárodním přesahem a bude sloužit jako modelový příklad nového typu organizace, která je založena na mezisektorové spolupráci, atraktivitě prostředí, službách pro široké spektrum uživatelů, a inovativním přístupu, který interaktivně vtahuje cílové skupiny nejen do klasických kulturních služeb jako diváky, ale i do kulturní praxe a přímé účasti na kulturních a kreativních akcích.

 „Jsem nesmírně rád, že díky projektu můžeme povýšit Těšínské divadlo na multioborové regionální kreativní centrum – tedy Těšínské divadelní a kulturní centrum, které bude spojovat divadlo, knihovnu, hvězdárnu, edukační centrum a řemeslné dílny divadla. Současně bude spojovat subjekty z veřejnoprávní nezávislé a univerzitní sféry,“ říká ředitel Těšínského divadla Petr Kracik.

Ministerstvo kultury je v rámci Národního plánu obnovy vlastníkem komponenty Rozvoj kulturního a kreativního sektoru. V této komponentě je 5 iniciativ v jejichž rámci jsou postupně vypisovány jednotlivé výzvy. Na jejich základě lze požádat o dotaci na konkrétní projekt. V současné době je vypsáno 10 výzev: 6 z nich je již vyhodnoceno, 2 výzvy jsou v procesu hodnocení a 2 výzvy jsou otevřené. Pro letošní rok se připravuje vypsání dalších 4 nových výzev, a 2 výzvy, které jsou opakovaně vyhlašovány v každém kalendářním či školním roce.

Zdroj: tisková zpráva MKČR (https://www.mkcr.cz/novinky-a-media-cs-4/5121cs-ministr-kultury-martin-baxa-regiony-ziskaji-diky-npo-temer-26-miliard-korun)

Novinky

Náchod postaví vilu Platýz podle návrhu Kaplického.

Náchodská radnice se dohodla s vdovou po architektu Janu Kaplickém, že postaví v běloveských lázních pavilon podle jeho návrhu. Vilu Platýz navrhl architekt pro resort Konopiště, investor se tam ale nenašel. Zastupitelé a majitelka autorských práv přijali společné memorandum. Náklady na realizaci se odhadují přibližně na sto milionů korun.

Zdroj: Česká televize

Jan Kaplický hledal inspiraci u dna moře, kde platýzi žijí. Návrh vily podobných tvarů po nich pojmenoval. „Postavíme pavilon Jana Kaplického, který bude určen především pro lázeňskou péči,“ řekl starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).

Vilu navrhl architekt pro resort Konopiště, investor se tam nenašel. V Náchodě bude vila Platýz stát v areálu starých lázní v Bělovsi, poblíž pramene minerálky Ida. „I když se nám už v Itálii podařilo postavit velmi symbolický objekt pro Muzeum Enza Ferrarriho, tak bych si přála, aby měl Jan Kaplický svůj objekt i v rodné zemi,“ řekla majitelka autorských práv Eliška Kaplický Fuchsová. „Ten projekt není okázalý, je velmi moderní, je velmi dynamický, zajímavý, vzdušný a je postavitelný,“ poznamenal starosta.

Nebývá obvyklé, aby se stavěly domy podle návrhů nežijících autorů. „Je to typický Jan Kaplický, organické tvary, inspirace přírodou, oblouky, jediná zeď nebude rovná,“ řekl předseda Komory architektů Jan Kasl.

Do dvou let chce Náchod začít stavět. V únoru uspořádá sympozium architektů. Z nich musí vybrat projektanta. Ten studii rozkreslí. „Druhý krok je veřejná debata. Pokud dopadne tak, jak bychom si všichni přáli, je naší svatou povinností jít tomu naproti,“ vysvětlil ředitel Nadačního fondu Kaplický Centre Jozef Lucák.

Ve světě známý, doma nedoceněný Jan Kaplický vytvořil pro Prahu před šestnácti lety návrh Národní knihovny. Ten se ale po zjitřené veřejné debatě neuskutečnil.

Zdroj: Česka televize